200 kazetari eta eragilek ARGIAren aurkako epaiketa bertan behera uzteko eskatu dute

Martxoaren 20an ARGIAko kazetari Lander Arbelaitzek deklaratzera joan beharko du bi ertzainek bere aurkako salaketa jarri dutelako. Arbelaitzek grabatu eta informatu zuen bi agente hauek nola urratu zituzten herritar baten hizkuntza eskubideak.

 

200 kazetari eta eragilek ARGIAri babesa adierazi, epaiketarik ez egiteko eskatu eta martxoaren 20an epaitegi aurrean egingo den kontzentraziora deitu dute. Kanpaina hasi besterik ez da egin, atxikimendua eman nahi duenak argiak100urte@argia.eus helbidera idatzi behar du. 

Kanpaina hasi besterik ez da egin, atxikimendua eman nahi duenak argiak100urte@argia.eus helbidera idatzi behar du. Proiektu hau babestu nahi duenak hemen egin dezake kidetza.

Euskal Herriko 100 kazetari baino gehiagok –baita nazioarteko batzuek ere– ARGIAri babesa adierazi diote epaiketa honen harira. Hedabidearen izenean batzuek –Hekimen elkartea osatzen duten euskarazko hedabideek edo La Directa kataluniarrak, batzuk aipatzearren–, eta beren izenean manifestuari atxikimendua adierazi diote 32 komunikabide ezberdinetako kazetariek. Behean topatuko du irakurleak zerrenda osoa.

Tartean dira Pikara magazineko June Fernandez, Garako zuzendari Iñaki Soto, Berria Taldeko kontseilari ordezkari Iban Arregi, ETBko Ilaski Serrano, Jon Artano edo Ane Irazabal, Euskadi Irratiko Joxe Juan Ugalde, Euskalerria Irratiko Juan Kruz Lakasta eta Reyes Ilintxeta, Arrosa Sareko irratien koordinatzaile Maialen Kortabarria, Aitor Garmendia @traslosmuros argazkilaria, Naiz Irratiko Eider Olazar eta Maite Bidarte, Bostok Photo kolektiboko Gari Garaialde argazkilaria edo Hala Bedi irratiko Igor Goikolea Larrauri, batzuk aipatzearren.

Kultur munduako hainbat lagunek ere babestu dute aldarria. Batzuk aipatzearren, Antton Olariaga Aranburu irudikatzailea, Ainara Azpiazu Axpi ilustratzailea, Asier Blas Mendoza EHUko irakaslea, Bixente Serrano Izko idazle eta historialaria, Danele Sarriugarte Mochales idazlea, Iban Zaldua idazlea, Ignazio Aiestaran Uriz EHUko irakaslea, Iñaki Antigüedad EHUko irakaslea, Joseba Larratxe "Josevisky" marrazkilaria, Koldo Izagirre idazlea, Miren Artetxe Sarasola bertsolaria, Oier Guillan Bermudez antzerkigilea, Oihana Bartra bertsolaria, Piter Ansorena Miner txistularia, Sustrai Colina bertsolaria, Xabier Sagasta Lacalle ilustratzailea edo Zesar Martinez EHUko irakaslea.

Azkenik, gizarte, politika eta ekonomia arloko hainbat herritar ere badira ARGIAri babesa adierazi diotenen artean. Tartean dira Baleren Bakaikoa Azurmendi ekonomialaria, Haizea Núñez Palacio LABeko abokatua, Jakes Bortayrou, Joseba Alvarez Forcada, Josu Landa, Naroa Elortza Gorrotxategi, Manu Robles-Arangiz Institutuko Unai Oñederra edo Zigor Etxeburua.

Hauxe atxikimendua eman dutenen zerrenda. Zuk ere eman nahi baduzu, idatzi argiak100urte@argia.eus helbidera. Jarri izen eta bi abizenak eta lanbidea edo nola aurkeztea nahi duzun.

Hedabideen babesa

Hekimen, Herri Ekimeneko Hedabideen Elkartea
Ahotsa.info
Aiaraldea
Arabako Alea
Berria
Directa
Gaztezulo
Goierriko Hitza
Hik Hasi
Irria Aldizkaria
Naiz Irratia
Tantaka Telebista
Topatu
Txintxarri
Uriola
Urola Kostako Hitza
Urumeako Kronika
Uztarria Komunikazio Taldea
Xorroxin Irratiko lantaldea

Kolektiboak

ELAko kazetariak
Sare Antifaxista
EHNE Bizkaia

Hedabideetako profesionalak

Aimar Maiz Morea (Goierriko Hitza)
Aitor Garmendia (fotokazetaria)
Aitziber Laskibar Lizarribar (Berria-Bizkaiko Hitza)
Amaia Lasa (Euskalerria Irratia)
Amaia Zurutuza (Naiz Irratia)
Ana Galarraga Aiestaran (Elhuyar)
Anakoz Amenabar (Arabako Alea)
Ander Altuna Izagirre (Euskadi Irratia)
Ane Irazabal (EITB)
Arantxa Irastorza Armendariz (Euskadi Irratia)
Aritz Martinez de Luna (Arabako Aleako zuzendaria)
Arritxu Iribar Egaña (Euskadi Irratia)
Asier Perez-Karkamo Herran (Oarso Bidasoko Hitza)
Batix Ezeiza (argazkilaria)
Bego Zubia Gallastegi (Elhuyar-Teknopolis)
Beñat Parra (Irutxuloko Hitza)
Carlos Benéitez (El Salto)
Dabi Piedra (ARGIAko kolaboratzailea)
Edurne Elizondo Mitxelena (Berria)
Eider Aranberri (Euskadi Irratia)
Eider Madina Berasategi (ARGIAko kolaboratzailea)
Eider Olazar Elduaien (Naiz Irratia)
Eli Eraso Arrayago (Euskadi Irratia)
Eneko Dorronsoro Senosiain (dokumentalgilea)
Eneritz Arrillaga (Irutxuloko Hitza)
Erlantz Anda (Arabako Alea)
Esti Lanao (Arabako Alea)
Estitxu Ugarte (Arabako Alea)
Fernando Anbustegi Goñi (Xorroxin irratia)
Fernando Lopetegi Odriozola (ETB)
Garazi Conde Orube (Topatu)
Gari Garaialde (Bostok Photo)
Garikoitz Udabe (Euskadi Irratia)
Gorka Erostarbe Leunda (Berria)
Gorka Peñagarikano (ARGIAko kolaboratzailea)
Gorka Zabaleta Lopetegi (Baleike)
Haritz Pascual (Euskalerria Irratia)
Hodei Iruretagoiena Albizu (Berria)
Hodei Torres (Hiruka)
Ibai Arrieta del Pico (argazkilaria)
Iban Arregi (Berria Taldeko kontseilari ordezkaria)
Igor Goikolea Larrauri (Hala Bedi)
Igotz Alkorta (Euskadi Irratia)
Ihintza Elustondo (Uztarria eta Urola Kostako Hitza)
Iker Oñate Aiastui (ARGIAko kolaboratzailea)
Ilaski Serrano (ETB)
Inaxio Esnaola (Irutxuloko Hitza)
Iñaki Agirre (Irutxuloko Hitza)
Iñaki Etxeleku Thikoipe (Berria-Ipar Euskal Herriko Hitza)
Iñaki Gurrutxaga (Goierriko Hitza-GoiBerri)
Iñaki Soto (Garako zuzendaria)
Iñigo Astiz (Berria)
Irantzu Pastor Ordoki (argazkilaria)
Irati Majuelo Itoiz (ARGIAko kolaboratzailea)
Irati Salsamendi (Irutxuloko Hitza)
Irene Martínez (El Salto)
Itsaso Zubiria Etxeberria (ARGIAko kolaboratzailea)
Itzea Urkizu Arsuaga (Tolosaldeko Ataria)
Itziar Ugarte Irizar (Berria)
Iure Eizagirre Altzibar (ARGIAko kolaboratzailea - Artzape Getariarron Topagunea)
Izar Mendiguren Cosgaya (Aiaraldea)
Jakoba Errekondo (ARGIAko kolaboratzailea)
Janire Gerenabarrena Aranburu (Euskadi Irratia)
Jenofa Berhokoirigoin (ARGIAko kolaboratzailea)
Joanes Etxebarria (Berria)
Jon Artano Izeta (EITB)
Jon Mikel Intsausti (ARGIAko kolaboratzailea)
Jon Ormazabal Galarza (Gara)
Josean Abecia (Irutxuloko Hitza)
Josetxo Apezetxea Larraintzar (Xorroxin irratia)
Joxe Mari Irazusta (ARGIAko lankide ohia)
Joxe Mari Ostolaza (ARGIAko kolaboratzailea)
Juan Kruz Lakasta (Euskalerria Irratia)
Julen Nafarrate (kazetaria)
Julen Zelaieta Iriarte (Xorroxin irratia)
Julene Frantzesena (Urola Kostako Hitza eta Uztarria)
June Fernandez (Pikara)
Kepa Matxain Iztueta (Hiru Damatxo)
Kepa Ugarte Martiarena (Hiruka)
Leire Goñi Iradi (Urumeako Kronika)
Libe Mimenza Castillo (Euskal Hedabideen Behategiko koordinatzailea)
Lohizune Amatria (Euskalerria Irratia)
Loinaz Agirre Elkoroberezibar (Goierriko Hitza)
Maddi Ane Txoperena Iribarren (Topatu)
Maddi Txintxurreta (Gara)
Maialen Etxaniz (Uztarria eta Urola Kostako Hitza)
Maialen Kortabarria (Arrosa Sarea)
Maialen Huarte (Euskalerria Irratia)
Maider Iantzi naiz (Gara)
Mailo Oiarzabal (Uztarria eta Urola Kostako Hitza)
Maite Bidarte (Naiz Irratia)
Malen Aldalur (Klitto)
Marian Iñarrea Rekarte (Xorroxin Irratia)
Mari Karmen Irungarai Aleman (Xorroxin Irratia)
Mikel Arregi (Euskadi Irratia eta Radio Euskadi)
Mikel Lizarralde Okina (Berria)
Mikel Rotaetxe Kerexeta (EITB)
Mirian Biteri (Arabako Alea)
Nagore Irazustabarrena Uranga (ARGIAko kolaboratzailea)
Nerea Alzuri Ordoki (Xorroxin Irratia)
Nerea Lizarralde (Irutxuloko Hitza)
Oinatz Aizpuru (Naiz Irratia)
Olatz Arriola-Bengoa Ortega (Euskadi Irratia)
Olatz Mitxelena Gil (Oarso Bidasoko Hitza)
Oskar Epelde (EITB)
Pablo Elorduy (El Salto)
Pello Argiñarena (Euskalerria Irratia)
Pello Basurto (Irutxuloko Hitza)
Reyes Ilintxeta (Euskalerria Irratia)
Saioa Alkaiza Guallar (ARGIAko kolaboratzailea)
Sarah Babiker (El Salto)
Sonia González (ARGIAko kolaboratzailea)
Stein Svala (kazetari samia)
Ter García (El Salto)
Unai Brea (Hiruka)
Urtzi Urkizu Adrian (Berria)
Uxue Igarza Loiola (Topatu)
Zihara Enbeita Gardoki (kazetaria)

Kulturgileak

Ainara Azpiazu Axpi (ilustratzailea)
Aitor Atxega Zubikarai (irakaslea)
Alberto Irazu Ibañez (musikaria eta idazlea)
Amaia Lasa (idazlea)
Amaia Serrano Mariezkurrena (EHU)
Ander Leon Nanclares (historialaria eta irakaslea)
Ane Labaka Mayoz (bertsolaria eta ARGIAko kolaboratzailea)
Antton Olariaga Aranburu (irudikatzailea)
Arantza Gutierrez Paz (EHU)
Asier Blas Mendoza (EHU)
Bea Salaberri (irakaslea eta idazlea)
Bixente Serrano Izko (idazlea eta historialaria)
Danele Sarriugarte Mochales (idazlea)
Edu Zelaieta Anta (EHUko irakaslea eta idazlea)
Eñaut Izagirre Estibaritz (ikerlaria)
Erika Lagoma Pombar (irakaslea)
Gari Berasaluze (idazlea)
Gorka Belasko (irakaslea eta marrazkilaria)
Iban Zaldua (idazlea)
Ibon Manterola (EHU)
Ignazio Aiestaran Uriz (EHU)
Ihintza Ostolaza Intxausti (Baionako Bernat Etxepare Lizeoa)
Imanol Epelde Pagola (irakaslea)
Iñaki Antigüedad (EHU)
Iratxe Ibarra Foruria (UEMAko euskara teknikaria eta bertsolaria)
Iratxe Retolaza (EHU)
Itxaso Fernandez-Astobiza (EHU)
Jon Alonso Fourcade (itzultzailea)
Joseba Larratxe (marrazkilaria)
Josu Chueca Intxusta (EHU)
Julen Gabiria (idazlea)
Koldo Izagirre (idazlea)
Luismi Uharte (EHU)
Malores Etxeberria Arrese (euskara teknikaria Hernaniko Udalean)
Manex Agirre Arriolabengoa (bertsolaria eta euskara teknikaria)
Maria Colera Intxausti (interprete eta itzultzailea)
Markel Lizasoain Baleztena (itzultzailea)
Mikel Taberna Irazoki (idazlea)
Mikel Zurbano (EHU)
Miren Artetxe Sarasola (bertsolaria)
Nekane Goikoetxea Agirre (Mondragon Unibertsitatea)
Nerea Loiola Pikaza (irakaslea)
Oier Guillan Bermudez (antzerkigilea)
Oihana Bartra (bertsolaria)
Olga Villa Basterretxea (irakaslea)
Pako Sudupe Elorza (hizkuntza normalizazioko teknikaria Pasaiako Udalean)
Patxi Larrion Galdeano (irakaslea)
Piter Ansorena Miner (txistularia)
Santi Leoné Puncel (euskara irakaslea)
Sustrai Colina (bertsolaria)
Xabier Etxaniz Erle (EHU)
Xabier Sagasta Lacalle (ilustratzailea)
Zesar Martinez (EHU)

Gizarte, politika eta ekonomia arloak

Ahinitz Gerrikagoitia Sagarna (makrobiotika aholkularia)
Aitor Bikandi Eskutza
Aitor Ibero Urbieta
Amaia Caro Aramendia
Ana Garaikoetxea
Ana Gonzalez de Txabarri Exposito
Angel Maria Aramberria Zubizarreta (jubilatua)
Arrate Beristain Uriarte
Asier Izquierdo Lantarón
Baleren Bakaikoa Azurmendi (ekonomialaria)
Bittor Bengoa Altuna (jubilatua)
Eduardo González (Euskal Oroimen mugimendua)
Elurre Iriarte Bañez
Endika Alabort Amundarain (ekonomialaria)
Eneko Aierbe
Haizea Núñez Palacio (LABeko abokatua)
Idoia Garzes Aldazabal
Igor Letona Biteri
Imanol Atxega Uriondo (jubilatua)
Inazio Usarralde Arantzadi
Itziar Zubikarai Aizpurua (jubilatua)
Jakes Bortayrou
Jon Agirre Iztueta
Joseba Alvarez Forcada
Josu Landa Ijurko (informatikaria)
Joxe Begiristain Aizpurua
Leire Arano
Mikel Basabe Kortabarria
Mikel Gartzia Santamaria
Naroa Elortza Gorrotxategi
Oroitz Zabala
Tere Garmendia Altuna
Unai Oñederra (Manu Robles-Arangiz Institutua)
Xabier Otegi Amundarain
Xabier Rico Iturriotz
Zigor Etxeburua